16:30 WIB |
JAPAN J-LEAGUE DIVISION 1 |
Kashima Antlers vs Shonan Bellmare |
2 – 1 |
16:30 WIB |
JAPAN J-LEAGUE DIVISION 1 |
Omiya Ardija vs Vegalta Sendai |
1 – 2 |
17:00 WIB |
JAPAN J-LEAGUE DIVISION 1 |
Albirex Niigata vs Avispa Fukuoka |
2 – 2 |
17:00 WIB |
JAPAN J-LEAGUE DIVISION 1 |
FC Tokyo vs Yokohama Marinos |
1 – 1 |
17:00 WIB |
JAPAN J-LEAGUE DIVISION 1 |
Gamba Osaka vs Vissel Kobe |
3 – 0 |
17:00 WIB |
JAPAN J-LEAGUE DIVISION 1 |
Hiroshima Sanfrecce vs Ventforet Kofu |
2 – 0 |
17:00 WIB |
JAPAN J-LEAGUE DIVISION 1 |
Jubilo Iwata vs Sagan Tosu |
3 – 1 |
17:00 WIB |
JAPAN J-LEAGUE DIVISION 1 |
Kashiwa Reysol vs Ngoya Grampus |
2 – 0 |
17:00 WIB |
JAPAN J-LEAGUE DIVISION 1 |
Urawa Red Diamonds vs Kawasaki Frontale |
1 – 3 |
17:00 WIB |
KOREA K LEAGUE CLASSIC |
Pohang Steelers vs Sangju Sangmu |
2 – 1 |
17:00 WIB |
KOREA K LEAGUE CLASSIC |
Suwon Bluewings vs Jeonnam Dragons |
2 – 2 |
16:00 WIB |
KOREA K LEAGUE CHALLENGE |
Gangwon FC (N) vs Bucheon FC 1995 |
1 – 2 |
17:00 WIB |
KOREA K LEAGUE CHALLENGE |
Chungju Hummel vs FC Anyang |
0 – 1 |
18:35 WIB |
CHINA FOOTBALL SUPER LEAGUE |
Guangzhou Evergrande vs Hangzhou Greentown |
4 – 0 |
18:35 WIB |
CHINA FOOTBALL SUPER LEAGUE |
Shanghai Shenhua vs Liaoning Whowin |
3 – 1 |
18:35 WIB |
CHINA FOOTBALL SUPER LEAGUE |
Tianjin Teda vs Shandong Luneng |
2 – 3 |
19:00 WIB |
INDONESIA SOCCER CHAMPIONSHIP |
Arema Cronus vs Pusamania Borneo |
2 – 0 |
18:30 WIB |
ENGLISH PREMIER LEAGUE |
Stoke City vs Manchester City |
1 – 3 |
21:00 WIB |
ENGLISH PREMIER LEAGUE |
Burnley vs Liverpool |
0 – 3 |
21:00 WIB |
ENGLISH PREMIER LEAGUE |
Swansea City vs Hull City |
2 – 1 |
21:00 WIB |
ENGLISH PREMIER LEAGUE |
Tottenham Hotspur vs Crystal Palace |
3 – 0 |
21:00 WIB |
ENGLISH PREMIER LEAGUE |
Watford vs Chelsea |
0 – 2 |
21:00 WIB |
ENGLISH PREMIER LEAGUE |
West Bromwich Albion vs Everton |
1 – 2 |
23:30 WIB |
ENGLISH PREMIER LEAGUE |
Leicester City vs Arsenal |
2 – 2 |
23:00 WIB |
ITALY SERIE A |
AS Roma vs Udinese |
3-0 |
01:45 WIB |
ITALY SERIE A |
Juvemtus bs AS Roma |
3-0 |
23:15 WIB |
SPAIN PRIMERA LA LIGA |
Barcelona vs Real Betis |
4 – 0 |
23:15 WIB |
SPAIN PRIMERA LA LIGA |
Granada CF vs Villareal CF |
1 – 2 |
03:15 WIB |
SPAIN PRIMERA LA LIGA |
Sevilla vs RCD Espanyol |
2 – 0 |
23:00 WIB |
OLYMPICS 2016 MEN SOCCER IN BRAZIL |
Nigeria U23 vs Honduras U23 |
2 – 0 |
03:30 WIB |
OLYMPICS 2016 MEN SOCCER IN BRAZIL |
Brazil U23 vs Germany U23 |
2 – 1 |
22:00 WIB |
FRANCE LIGUE 1 |
Nantes vs AS Monaco |
1 – 2 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 1 |
Angers vs OGC Nice |
0 – 2 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 1 |
Lille OSC vs Dijon |
3 – 0 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 1 |
Lorient vs SC Bastia |
2 – 1 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 1 |
Stade Rennais vs AS Nancy |
2 – 2 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 1 |
Toulouse vs Girondins de Bordeaux |
1 – 1 |
18:30 WIB |
ENGLISH LEAGUE CHAMPIONSHIP |
Sheffield Wednesday vs Leeds United |
1 – 2 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE CHAMPIONSHIP |
Birmingham City vs Wolverhampton |
2 – 0 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE CHAMPIONSHIP |
Blackburn Rovers vs Burton Albion |
3 – 1 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE CHAMPIONSHIP |
Bristol City vs Newcastle United |
1 – 2 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE CHAMPIONSHIP |
Fulham vs Cardiff City |
2 – 1 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE CHAMPIONSHIP |
Huddersfield Town vs Barnsley |
2 – 0 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE CHAMPIONSHIP |
Nottingham Forest vs Wigan Athletic |
3 – 1 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE CHAMPIONSHIP |
Queens Park Rangers vs Preston North End |
2 – 0 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE CHAMPIONSHIP |
Reading vs Brighton & Hove Albion |
2 – 1 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE CHAMPIONSHIP |
Rotherham United vs Brentford |
1 – 2 |
23:30 WIB |
ENGLISH LEAGUE CHAMPIONSHIP |
Derby County vs Aston Villa |
1 – 2 |
20:30 WIB |
NORWAY TIPPELIGAEN |
Lillestrom vs Haugesund |
2 – 1 |
21:00 WIB |
SWEDEN ALLSVENSKAN |
Ostersunds FK vs Djurgardens |
2 – 0 |
21:00 WIB |
SWEDEN ALLSVENSKAN |
Helsingborg vs Kalmar |
2 – 1 |
23:30 WIB |
HOLLAND EREDIVISIE |
Roda JC vs Vitesse |
1 – 2 |
00:45 WIB |
HOLLAND EREDIVISIE |
Ajax vs Willem II |
2 – 0 |
00:45 WIB |
HOLLAND EREDIVISIE |
PEC Zwolle vs PSV Eindhoven |
1 – 3 |
01:45 WIB |
HOLLAND EREDIVISIE |
NEC Nijmegen vs SC Heerenveen |
2 – 0 |
23:30 WIB |
DENMARK SUPER LEAGUE |
FC Copenhangen vs AaB Aalborg |
2 – 0 |
17:45 WIB |
PORTUGAL SUPER LIGA |
Maritimo vs Vitoria Guimares |
2 – 0 |
22:00 WIB |
PORTUGAL SUPER LIGA |
Chaves vs CD Tondela |
2 – 1 |
00:15 WIB |
PORTUGAL SUPER LIGA |
Pacos de Ferreira vs Sporting Lisbon |
1 – 3 |
02:30 WIB |
PORTUGAL SUPER LIGA |
Porto vs Estoril |
3 – 0 |
22:45 WIB |
SWITZERLAND SUPER LEAGUE |
Young Boys vs Lausanne Sports |
2 – 1 |
01:00 WIB |
SWITZERLAND SUPER LEAGUE |
Basel vs Lugano |
2 – 0 |
18:15 WIB |
SCOTLAND PREMIERSHIP |
Saint Johnstone vs Celtic |
1 – 4 |
21:00 WIB |
SCOTLAND PREMIERSHIP |
Aberdeen vs Partick Thistle |
2 – 0 |
21:00 WIB |
SCOTLAND PREMIERSHIP |
Heart of Midlothian vs Inverness CT |
2 – 1 |
21:00 WIB |
SCOTLAND PREMIERSHIP |
Rangers FC vs Motherwell |
3 – 0 |
21:00 WIB |
SCOTLAND PREMIERSHIP |
Ross County vs Kilmarnock |
3 – 1 |
20:30 WIB |
GERMANY CUP |
Dynamo Dresden vs RB Leipzig |
1 – 2 |
20:30 WIB |
GERMANY CUP |
Hallescher FC vs Kaiserlautern |
2 – 1 |
20:30 WIB |
GERMANY CUP |
Rot Weiss Essen vs Arminia Bielefeld |
0 – 2 |
20:30 WIB |
GERMANY CUP |
SV Babelsberg 03 vs SC Freiburg |
1 – 3 |
20:30 WIB |
GERMANY CUP |
SV Drochtersen/Assel vs Borussia Monchengladbach |
0 – 4 |
20:30 WIB |
GERMANY CUP |
Viktoria Koln vs Nurnberg |
1 – 2 |
20:30 WIB |
GERMANY CUP |
Wurzburger Kickers vs Eintracht Braunschweig |
2 – 2 |
20:30 WIB |
GERMANY CUP |
BFC Preussen (N) vs FC Koln |
0 – 4 |
20:30 WIB |
GERMANY CUP |
FC 08 Villingen (N) vs Schalke 04 |
0 – 6 |
23:30 WIB |
GERMANY CUP |
FC 08 Homburg vs VfB Stuttgart |
0 – 2 |
23:30 WIB |
GERMANY CUP |
Hansa Rostock vs Fortuna Dusseldorf |
2 – 1 |
23:30 WIB |
GERMANY CUP |
TSV 1860 Munchen vs Karlsruher |
1 – 2 |
01:45 WIB |
GERMANY CUP |
FSV Frankfurt vs VfL Wolfsburg |
0 – 3 |
20:00 WIB |
FRANCE LIGUE 2 |
RC Lens vs Amiens |
1 – 1 |
23:00 WIB |
BELGIUM FIRST DIVISION A |
KV Kortrijk vs Club Brugge |
1 – 3 |
01:00 WIB |
BELGIUM FIRST DIVISION A |
Royal Mouscron Peruwelz vs Sint Truidense |
1 – 2 |
01:00 WIB |
BELGIUM FIRST DIVISION A |
Waasland Beveren vs KV Mechelen |
2 – 2 |
01:30 WIB |
BELGIUM FIRST DIVISION A |
Zulte Waregem vs KV Oostende |
1 – 0 |
20:00 WIB |
FINLAND VEIKKAUSLIIGA |
PS Kemi Kings vs RoPS Rovaniemi |
2 – 2 |
20:00 WIB |
FINLAND VEIKKAUSLIIGA |
Seinajoen JK vs Ilves Tempere |
2 – 0 |
00:00 WIB |
SPAIN SEGUNDA DIVISION |
Alcorcon vs S.D Huesca |
2 – 1 |
00:00 WIB |
SPAIN SEGUNDA DIVISION |
Elche vs Rayo Valecano |
1 – 2 |
00:00 WIB |
SPAIN SEGUNDA DIVISION |
RCD Mallorca vs CF Reus |
2 – 0 |
02:00 WIB |
SPAIN SEGUNDA DIVISION |
Cordoba CF vs Tenerife |
3 – 2 |
23:30 WIB |
TURKEY SUPER LEAGUE |
Caykur Rizespor vs Konyaspor |
1 – 3 |
23:30 WIB |
TURKEY SUPER LEAGUE |
Trabzonspor vs Kasimpasa |
2 – 0 |
01:45 WIB |
TURKEY SUPER LEAGUE |
Besiktas vs Alanyaspor |
4 – 1 |
21:00 WIB |
SWEDEN SUPERETTAM |
Angelholms FF vs Trelleborgs |
2 – 1 |
21:00 WIB |
SWEDEN SUPERETTAM |
Deferbos vs IK Sirius |
0 – 2 |
21:00 WIB |
SWEDEN SUPERETTAM |
IKK Frej vs Atvidabergs |
2 – 1 |
18:30 WIB |
RUSSIA PREMIER LEAGUE |
FC Ufa vs Terek Grozny |
2 – 2 |
21:00 WIB |
RUSSIA PREMIER LEAGUE |
Zenit St. Petersburg vs CSKA Moscow |
1 – 1 |
01:30 WIB |
RUSSIA PREMIER LEAGUE |
Rostov FK vs Tom Tomsk |
1 – 2 |
21:00 WIB |
AUSTRIA BUNDESLIGA |
St. Polten vs Strum Graz |
2 – 1 |
23:30 WIB |
AUSTRIA BUNDESLIGA |
Admira Wacker Modling vs SV Ried |
2 – 0 |
23:30 WIB |
AUSTRIA BUNDESLIGA |
Red Bull Salzburg vs Mattersburg |
3 – 0 |
20:30 WIB |
POLAND EKSTRAKLASA |
Cracovia Krakow vs Ruch Chorzow |
2 – 0 |
23:00 WIB |
POLAND EKSTRAKLASA |
Piast Gliwice vs Pogon Szczecin |
2 – 1 |
01:30 WIB |
POLAND EKSTRAKLASA |
Legia Warszawa vs Arka Gdynia |
3 – 0 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE ONE |
Bolton Wanderers vs Fleetwood Town |
2 – 0 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE ONE |
Bradford City vs Coventry City |
3 – 1 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE ONE |
Bury FC vs Oldham Athletic |
2 – 3 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE ONE |
Millwall vs Sheffield United |
1 – 2 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE ONE |
Nothampton Town vs AFC Wimbledon |
2 – 3 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE ONE |
Oxford United vs Peterborough United |
2 – 0 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE ONE |
Rochdale vs Milton Keynes Dons |
1 – 3 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE ONE |
Scunthorpe United vs Gillingham |
3 – 1 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE ONE |
Shrewsbury Town vs Chesterfield |
2 – 0 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE ONE |
Southend United vs Bristol Rovers |
1 – 2 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE ONE |
Swindon Town vs Port Vale |
1 – 2 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE ONE |
Walsall vs Charlton Athletic |
1 – 3 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE TWO |
Accrington Stanlet vs Exeter City |
1 – 3 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE TWO |
Blackpool vs Wycombe Wanderers |
2 – 0 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE TWO |
Cambridge United vs Carlisle United |
2 – 0 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE TWO |
Cheltenham Town vs Doncaster Rovers |
1 – 3 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE TWO |
Crawley Town vs Barnet |
2 – 1 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE TWO |
Grimsby Town vs Leyton Orient |
2 – 2 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE TWO |
Hartlepool United vs Notts Country |
2 – 0 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE TWO |
Newport County vs Crewe Alexandra |
2 – 1 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE TWO |
Plymouth Argyle vs Mansfield Town |
2 – 3 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE TWO |
Portsmouth vs Cochester United |
3 – 0 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE TWO |
Stevenage FC vs Luton Town |
2 – 3 |
21:00 WIB |
ENGLISH LEAGUE TWO |
Yeovil Town vs Morecambe |
2 – 1 |
01:30 WIB |
IRELAND FAI CUP |
Longford Town vs Cork City |
1 – 4 |