18:35 WIB |
CHINA FOOTBALL SUPER LEAGUE |
Shanghai SIPG vs Shijiazhuang Ever Bright |
2 – 2 |
16:00 WIB |
INDONESIA SOCCER CHAMPIONSHIP |
Bali United Pusam FC vs Sriwijaya FC |
1 – 3 |
20:00 WIB |
MALAYSIA CUP |
Johor Darul Takzim II vs PBDK Terengganu T-Team |
3 – 0 |
20:00 WIB |
MALAYSIA CUP |
Negeri Sembilan vs Felda United FC |
2 – 1 |
20:00 WIB |
MALAYSIA CUP |
Sarawak vs Kedah |
1 – 2 |
20:00 WIB |
MALAYSIA CUP |
Terengganu vs Melaka United |
2 – 2 |
16:30 WIB |
INDIA CALCUTTA PREMIER DIVISION |
Army XI vs Southern Samity |
3 – 0 |
17:00 WIB |
KOREA NATIONAL LEAGUE |
Gangneung City vs Busan Transportation |
1 – 2 |
17:00 WIB |
KOREA NATIONAL LEAGUE |
Mokpo City FC vs Gyeongju KHNP |
1 – 1 |
02:00 WIB |
ENGLISH PREMIER LEAGUE |
Manchester United vs Southampton |
3 – 0 |
01:45 WIB |
SPAIN PRIMERA LALIGA |
Malaga vs CA Osasuna |
2 – 1 |
03:00 WIB |
SPAIN PRIMERA LALIGA |
Deportivo La Coruna vs SD Eibar |
2 – 0 |
23:00 WIB |
OLYMPICS 2016 WOMEN SOCCER IN BRAZIL |
Brazil (W) vs Canada (W) |
3 – 0 |
03:30 WIB |
OLYMPICS 2016 WOMEN SOCCER IN BRAZIL |
Germany (W) vs Sweden (W) |
3 – 1 |
01:45 WIB |
FRANCE LIGUE 1 |
Olympique Lyon vs SM Caen |
2 – 0 |
00:00 WIB |
NORWAY TIPPELIGAEN |
Valerengan vs Bodo Glimt |
2 – 1 |
01:00 WIB |
HOLLAND EREDIVISIE |
SBV Excelsior vs ADO Den Haag |
2 – 1 |
23:00 WIB |
DENMARK SUPER LEAGUE |
Nordsjaelland vs Randers FC |
2 – 3 |
01:15 WIB |
DENMARK SUPER LEAGUE |
AC Horsens vs Lygby BK |
1 – 2 |
02:30 WIB |
PORTUGAL SUPER LIGA |
Belenenses vs Boavista |
2 – 3 |
01:45 WIB |
SCOTLAND PREMIERSHIP |
Dundee FC vs Hamilton Academical |
2 – 0 |
01:45 WIB |
GERMANY CUP |
Carl Zeiss Jena vs Bayern Munchen |
0 – 5 |
01:45 WIB |
GERMANY CUP |
FV Ravensburg (N) vs Augsburg |
1 – 4 |
01:45 WIB |
GERMANY CUP |
VfB Lubeck vs St. Pauli |
2 – 3 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 2 |
AJ Auxerre vs Clermont |
2 – 1 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 2 |
Ajaccio vs Bourg en Bresse Peronnas 01 |
2 – 0 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 2 |
Chamois Niortais vs Tours |
0 – 1 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 2 |
Le Havre vs Troyes |
1 – 0 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 2 |
RC Strasbourg vs Nimes |
2 – 3 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 2 |
Sochaux Montbeliard vs US Orleans |
2 – 1 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 2 |
Stade Brestois vs Valenciennes |
1 – 2 |
01:00 WIB |
FRANCE LIGUE 2 |
Stade Lavallois vs GFC Ajaccio |
2 – 3 |
01:30 WIB |
BELGIUM FIRST DIVISION A |
Standard Liege vs Royal Charleroi SC |
2 – 0 |
01:00 WIB |
SPAIN SEGUNDA DIVISION |
Mirandes vs Getafe CF |
1 – 2 |
03:00 WIB |
SPAIN SEGUNDA DIVISION |
UD Almeria vs Cadiz |
2 – 2 |
01:45 WIB |
TURKEY SUPER LEAGUE |
Adanaspor vs Bursaspor |
3 – 4 |
00.00 WIB |
SWEDEN SUPERETTAN |
AFC United vs Dalkurd FF |
2 – 1 |
23:30 WIB |
RUSSIA PREMIER LEAGUE |
Rubin Kazan vs Anzhi Makhachkala |
2 – 0 |
01:45 WIB |
IRELAND PREMIER DIVISION |
Galway United vs Bray Wanderers |
2 – 3 |
01:00 WIB |
HOLLAND EERSTE DIVISIE |
De Graafschap vs Jong Utrecht |
2 – 1 |
01:00 WIB |
HOLLAND EERSTE DIVISIE |
Jong Ajax vs Den Bosch |
1 – 0 |
01:00 WIB |
HOLLAND EERSTE DIVISIE |
NAC Breda vs MVV Maastricht |
2 – 0 |
01:00 WIB |
HOLLAND EERSTE DIVISIE |
VVV Venlo vs FC Oss |
3 – 4 |
01:00 WIB |
HOLLAND EERSTE DIVISIE |
Jong PSV Eindhoven vs FC Emmen |
2 – 1 |
01:00 WIB |
HOLLAND EERSTE DIVISIE |
Dordrecht vs SC Cambuur |
1 – 2 |
01:00 WIB |
HOLLAND EERSTE DIVISIE |
Fortuna Sittard vs Almere City FC |
0 – 2 |
01:00 WIB |
HOLLAND EERSTE DIVISIE |
Helmond Sport vs Achilles 29 |
1 – 2 |
01:00 WIB |
HOLLAND EERSTE DIVISIE |
RKC Waalwijk vs FC Eindhoven |
2 – 3 |
01:00 WIB |
HOLLAND EERSTE DIVISIE |
Volendam vs Telstar |
0 – 1 |
23:00 WIB |
POLAND EKSTRAKLASA |
Slask Wroclaw vs Wisla Plock |
2 – 0 |
01:30 WIB |
POLAND EKSTRAKLASA |
LKS Nieciecza vs Lech Poznan |
1 – 3 |
23:30 WIB |
AUSTRIA ERSTE LIGA |
FAC Team Fur Wien vs Blau Weiss Linz |
2 – 0 |
23:30 WIB |
AUSTRIA ERSTE LIGA |
FC Liefering vs SV Kapfenberger |
2 – 3 |
23:30 WIB |
AUSTRIA ERSTE LIGA |
LASK Linz vs WSG Swarovski Wattens |
1 – 2 |
23:30 WIB |
AUSTRIA ERSTE LIGA |
Wacker Inssbruck vs Austria Lustenau |
2 – 3 |
01:30 WIB |
AUSTRIA ERSTE LIGA |
SV Horn vs SC Wiener Neustadt |
2 – 0 |
00:00 WIB |
PORTUGAL LIGA PRO |
Benfica B vs Gil Vicente |
2 – 1 |
01:00 WIB |
ROMANIA LIGA I |
CSMS Iasi vs FC Viitorul Constanta |
2 – 0 |
01:45 WIB |
TURKEY FIRST LEAGUE |
Denizlispor vs Bandirmaspor |
1 – 0 |
23:35 WIB |
CZECH REPUBLIC 1ST DIVISION |
Teplice vs Mlada Boleslav |
2 – 1 |
00:00 WIB |
SWEDEN 1ST DIVISION SOUTH |
Osters IF vs Qviding FIF |
1 – 3 |
01:30 WIB |
BELGIUM FIRST DIVISION B |
Royal Antwerp vs Lommel United |
2 – 0 |
23:15 WIB |
GERMANY REGIONAL LEAGUE BAVARIA |
SpVgg Bayern Hof vs VfR Garching |
2 – 1 |
23:30 WIB |
GERMANY REGIONAL LEAGUE BAVARIA |
FV Illertissen vs SV Seligenporten |
1 – 3 |
00:30 WIB |
GERMANY REGIONAL LEAGUE BAVARIA |
FC Memmingen vs TSV 1860 Rosenheim |
2 – 4 |
00:00 WIB |
POLAND 1ST DIVISION |
Chojniczanka Chojnice vs Znicz Pruszkow |
2 – 2 |
00:00 WIB |
POLAND 1ST DIVISION |
MKS Bytovia Bytow vs Miedz Legnica |
1 – 1 |
00:47 WIB |
POLAND 1ST DIVISION |
Wigry Suwalki vs Wisla Pulawy |
1 – 3 |
01:30 WIB |
POLAND 1ST DIVISION |
Gornik Zabrze vs Pogon Siedlce |
2 – 3 |
01:45 WIB |
IRELAND FAI CUP |
Athlone Town vs Shamrock Rovers |
1 – 3 |
01:45 WIB |
IRELAND FAI CUP |
Bohemians vs Derry City |
1 – 2 |
01:45 WIB |
IRELAND FAI CUP |
St. Patrick Athletic vs Limerick 37 |
2 – 0 |
02:00 WIB |
IRELAND FAI CUP |
Wexford Youths vs Sligo Rovers |
1 – 4 |
01:00 WIB |
CROATIA 1ST DIVISION |
NK Dinamo Zagreb vs RNK Split |
3 – 0 |
01:00 WIB |
FRANCE NATIONAL |
ASM Belfort vs FC Chambly |
1 – 2 |
01:00 WIB |
FRANCE NATIONAL |
Boulogne vs Chateauroux |
2 – 1 |
01:00 WIB |
FRANCE NATIONAL |
CA Bastia vs USL Dunkerque |
3 – 1 |
01:00 WIB |
FRANCE NATIONAL |
Lyon Duchere vs US Concarneau |
1 – 0 |
01:00 WIB |
FRANCE NATIONAL |
Sedan vs Paris FC |
2 – 0 |
01:00 WIB |
FRANCE NATIONAL |
US Avranches vs GS Consolat Marseille |
3 – 1 |
01:00 WIB |
FRANCE NATIONAL |
US Creteil vs AS Beziers |
2 – 0 |
01:00 WIB |
FRANCE NATIONAL |
US Quevilly vs SAS Epinal |
1 – 0 |
01:00 WIB |
FRANCE NATIONAL |
Vendee Les Herbiers vs Pau FC |
0 – 1 |
23:00 WIB |
BULGARIA FIRST PROFESSIONAL LEAGUE |
Lokomotic Gorna Oryahovitsa vs Dunav Ruse FC |
2 – 3 |
01:15 WIB |
BULGARIA FIRST PROFESSIONAL LEAGUE |
Cherno More Varna vs Lokomotiv Plovdiv |
3 – 4 |
22:30 WIB |
FINLAND KAKKONEN |
Etela Espoon Pallo vs FC Espoo |
2 – 1 |
23:00 WIB |
FINLAND KAKKONEN |
Atlantis vs Honka Espoo |
1 – 0 |
23:00 WIB |
DENMARK 2ND DIVISION |
Odder IGF vs Brabrand |
2 – 3 |
23:15 WIB |
DENMARK 2ND DIVISION |
Kjellerup vs VSK Aarhus |
2 – 1 |
23:30 WIB |
DENMARK 2ND DIVISION |
Svendborg vs Dalum IF |
3 – 0 |
00:00 WIB |
DENMARK 2ND DIVISION |
Jammerbugt FC vs Aarhus Fremad |
4 – 1 |
22:00 WIB |
AZERBAIJAN PREMIER LEAGUE |
Zira FK vs AZAL PFC Baku |
1 – 0 |
00:00 WIB |
AZERBAIJAN PREMIER LEAGUE |
Inter Baku vs FC Kapaz |
2 – 0 |
22:00 WIB |
BELARUS PREMIER LEAGUE |
FC Slavia Mozyr vs Krumkachy Minsk |
2 – 1 |
22:30 WIB |
BELARUS PREMIER LEAGUE |
Neman Grodno vs Dinamo Brest |
2 – 4 |
22:50 WIB |
SAUDI PRO LEAGUE |
AL Qadisiya Al Khubar vs Al Faisaly (KSA) |
2 – 0 |
01:05 WIB |
SAUDI PRO LEAGUE |
Al Taawon Buraidah vs Al Hilal (KSA) |
3 – 1 |
22:00 WIB |
CZECH REPUBLIC NATIONAL LEAGUE |
Usti nad Labem vs Banik Ostrava |
2 – 0 |
23:30 WIB |
CZECH REPUBLIC NATIONAL LEAGUE |
1.SC Znojmo vs SFC Opava |
3 – 1 |
21:30 WIB |
RUSSIA U21 CHAMPIONSHIP |
FC Ufa U21 vs Terek Grozny U21 |
1 – 0 |
21:30 WIB |
RUSSIA U21 CHAMPIONSHIP |
Rostov FK U21 vs Tom Tomsk U21 |
2 – 3 |
23:00 WIB |
RUSSIA U21 CHAMPIONSHIP |
Zenit St. Petersburg U21 vs CSKA Moscow U21 |
2 – 0 |
07:30 WIB |
BRAZIL SERIE A |
America Mineiro vs Chapecoense |
2 – 1 |
10:00 WIB |
USA MAJOR LEAGUE SOCCER |
San Jose Earthquakes vs Houston Dynamo |
1 – 2 |
09:00 WIB |
MEXICO PRIMERA DIVISION |
Tiburones Veracruz vs Deportivo Toluca |
2 – 3 |
05:15 WIB |
BRAZIL SERIE B |
Atletico Goianiense vs Oeste FC |
3 – 4 |
06:30 WIB |
BRAZIL SERIE B |
Bragantino vs Vila Nova |
2 – 3 |
06:30 WIB |
BRAZIL SERIE B |
Joinville Esporte Clube vs Luverdense EC |
2 – 1 |
06:30 WIB |
BRAZIL SERIE B |
Parana vs Brasil Pelotas |
1 – 2 |
05:30 WIB |
CHILE PRIMERA DIVISION |
Everton Vina del Mar vs Union Espanola |
2 – 0 |
08:00 WIB |
COLOMBIA PRIMERA A |
Alianza Petrolera vs La Equidad |
2 – 1 |
08:00 WIB |
ECUADOR SERIE A |
Deportivo Cuenca vs CD River Plate Ecuador |
2 – 0 |